3 MAJA – 2019


GALERIA ZDJĘĆ:

« z 20 »

3 MAJA – 2018


GALERIA ZDJĘĆ:


« z 24 »

3 MAJA – 2017


GALERIA ZDJĘĆ:

« z 8 »

Obchody majowych świąt w gminie Cieszków rozpoczęły się w niedzielę 30 kwietnia. W tym dniu rozegrano Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze na miejscowym stadionie. Zawody rozgrywane były w trzech kategoriach: mężczyzn, kobiet i młodzieżówek.

Wśród mężczyzn:

 1. miejsce OSP Guzowice
 2. miejsce OSP Cieszków A
 3. miejsce OSP Cieszków B
 4. miejsce OSP Ujazd
 5. miejsce OSP Pakosławsko

Wśród kobiet:

 1. miejsce OSP Guzowice
 2. miejsce OSP Cieszków

Wśród młodzieżówek:

 1. miejsce OSP Guzowice

W tym dniu na „Orliku” został rozegrany Gminny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Cieszków. Do turnieju przystąpiło 5 drużyn, które grały w systemie „każdy z każdym” po 12 minut.

Po zaciętych meczach:

 1. miejsce Szczęściarze
 2. miejsce Young Boys
 3. miejsce Aligatory Góry
 4. Minionki Pakosławsko
 5. Dzikie Koty

Po Turnieju w ramach majówki odbyła się zabawa taneczna, a do tańca grał zespół Afekt. Wcześniej na scenie na stadionie grał zespół D4. Cały czas czynne były stoiska gastronomiczne, a dzieci mogły pozjeżdżać na zamku dmuchanym. W środę 3 Maja obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji rozpoczęły się od zaciągnięcia warty honorowej przez harcerzy przy Obelisku Pamięci. Delegacje samorządowców, pracowników oświaty i kultury, instytucji państwowych, młodzieży szkolnej i harcerskiej, druhów OSP, członków PSL, radnego powiatu, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Cieszkowskiej, chórzystów Don Bosco, zespołu Viatori oraz Klubu Seniora oddały hołd pamięci poległym za wolność Ojczyzny. Biało-czerwone kwiaty oraz znicze poświęcił ks. proboszcz Piotr Strykowski, modląc się za „wolność naszą i waszą”. W kościele Chrystusa Króla odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny poprzedzona inscenizacją w wykonaniu cieszkowskich gimnazjalistów. Treść inscenizacji ulokowana w przestrzeni domowej, szpitalnej, szkoły i podwórza, słowem – w naszej codzienności, z jej trudnymi problemami, niosła przesłanie: żyć z narodem i dla narodu to patriotyczny obowiązek każdego Polaka. W homilii ks. Piotr S. mówił, że intencją Mszy św. składamy hołd Matce Bożej Królowej Polski, której opieki doświadcza od wieków nasza Ojczyzna i Polacy. Ojczyźniane nabożeństwo zakończono odśpiewaniem „Witaj Trzeci Maj”, „Boże coś Polskę” i harcerskiej pieśni „W opiece Swej nas miej”.


3 MAJA – 2016


W sobotę 30 kwietnia w ramach majówki Gminne Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych, Gmina Cieszków i Gminne Centrum Kultury w Cieszkowie zorganizowali Gminny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Cieszków. W turnieju na boisku Orlik udział wzięły cztery drużyny, a mecze trwały 2 razy po 10 minut i rozgrywane były systemem każdy z każdym. Zwyciężyła drużyna Szybkostrzelni, drugie miejsce dla drużyny THC Pakosławsko, trzecie drużyna FC Janków, a czwarte Czarne Konie Cieszków. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Dawid Ratajczyk, najlepszym strzelcem Sebastian Walniczek, najlepszym bramkarzem Kacper Ratajczyk. Oprócz okazałych pucharów drużyny otrzymały: komplet getrów, bidony, piłki, a wyróżnieni zawodnicy rękawice i piłkarskie ochraniacze, piłki i koszulki.

O godzinie 19:oo na stadionie sportowym w Cieszkowie rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do godz. 1:3o, a grał zespół Kurier. Były stoiska gastronomiczne, a dla dzieci dmuchany zamek i koniki na biegunach. We wtorek 3 Maja przy Obelisku Poległych odbył się patriotyczny apel ku czci Tych, którzy za naszą wolność … Delegacje samorządowców z wójtem Ignacym Miecznikowskim i przewodniczącym Rady Gminy Zdzisławem Załężnym, radni, pracownicy Urzędu Gminy, śpiewacy chóru Don Bosco, zespołu Viatori z Pakosławska, delegacje placówek kulturalno-oświatowych, przedszkola, szkół podstawowych, gimnazjum, PSL-u, Banku Spółdzielczego w Cieszkowie, GOPS-u, GCK, TPZC, druhny i druhowie jednostek OSP złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Ksiądz proboszcz Leonard Wilczyński modlił się w intencji Ojczyzny i poświęcił biało-czerwone wiązanki oraz znicze. O godz. 11:3o w kościele Chrystusa Króla ksiądz proboszcz Leonard Wilczyński i ksiądz Władysław Biczysko odprawili uroczystą Eucharystię w intencji Ojczyzny.

Program patriotyczny, który przygotowała Małgorzata Kuteraś-Sikora przy współpracy z Barbarą Ratajczyk zaprezentowali uczniowie szkoły podstawowej w Cieszkowie. Artystyczny program prowadzili piątoklasiści Julia Kaspkrzak i Remek Rusek. „Wiwat 3 Maja” zaśpiewali na wstępie mali chórzyści, aby następnie otworzyć „Księgę Prawdy” Ukazała ona chronologiczne dzieje naszej Ojczyzny od zniewolenia narodowego do odzyskania niepodległości. Eucharystię natomiast rozpoczął chór Don Bosco słynną pieśnią „Gaude Mater Polonia”, zabrzmiały też inne piesni maryjne – „Bogurodzico Dziewico”, „Trony Niebios”, „Polski Królowa” nawiązujące do 3 maja, jako święta NMP Królowej Polski. W homilii ksiądz Władysław Biczysko mówił, że to święto to dzień naszego hołdu , czci , którą winniśmy Matce Bożej za dar wolności, pomoc i opiekę w trudnych dziś również sytuacjach naszego narodu, Ojczyzny. Dlatego niech w każdym z nas miłość do Ojczyzny rozważy się miłością do Bożej Matki. Patriotyczno – Religijna uroczystość zakończyły hymny: „Boże coś Polskę”, i harcerski „W opiece Swej nas miej”.


3 MAJA – 2015


Tegoroczną majówkę zainaugurował 2 maja ligowy mecz piłki nożnej juniorów młodszych miejscowej Pogoni z Odrą Malczyce. Mecz zakończył się nietypowym wynikiem bo juniorzy Pogoni pokonali rywala 2:0. O godzinie 16.oo na Orliku rozpoczął się Gminny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Cieszków. W Turnieju udział wzięły cztery drużyny, a zwyciężyli Szybkostrzelni z Cieszkowa. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Jankowa, trzecim drużyna Nad Morzem, a czwarte ekipa Dream Team. Drużyny, które zdobyły trzy pierwsze miejsca otrzymały okazałe puchary, które wręczył wójt Cieszkowa Ignacy Miecznikowski. Najlepszy strzelec. którym został Karol Tomaszewski zdobywca 5 bramek otrzymał piłkarskie getry, a najlepszy bramkarz Wojciech Dąbrowski otrzymał rękawice bramkarskie. Wieczorem przy muszli koncertowej na stadionie sportowym w Cieszkowie odbyła się zabawa taneczna. Grał zespół muzyczny ze Świnkowa, a do późnych godzin nocnych bawiło się kilkadziesiąt osób. Czynne były stoiska gastronomiczne. W niedzielę 3 maja przed południem przy obelisku w Cieszkowie zapłonęły znicze, powiały flagi narodowe, wartę honorową pełnili harcerze, stanęły poczty sztandarowe.

Apel poległych rozpoczął się odśpiewaniem „Mazurka Dabrowskiego”. Złożono wiązanki biało-czerwonych kwiatów i znicze dla upamiętnienia rodaków walczących o wolną Polskę, które poświęcił ksiądz Władysław Biczysko. Kwiaty przy obelisku złożyli: wójt Ignacy Miecznikowski, radni Rady Gminy Cieszków, delegacje Starostwa Powiatowego w Miliczu, Publicznego Przedszkola w Cieszkowie, Publicznego Gimnazjum w Cieszkowie, Szkoły Podstawowej w Cieszkowie, Szkoły Podstawowej w Pakosławsku, GOPS w Cieszkowie, Banku Spółdzielczego w Cieszkowie, chóru Don Bosco w Cieszkowie, OSP w Cieszkowie, OSP w Guzowicach, klubu PSL, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Cieszkowskiej. Po uroczystościach pod obeliskiem samochody ruszyły do Pakosławska, gdzie w miejscowym kościele ksiądz proboszcz Krzysztof Tomczak odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny. Mszę poprzedziła akademia patriotyczna przygotowana przez Szkołę Podstawową w Pakosławsku. O oprawę muzyczną podczas programu jak i mszy zadbał chór Viatori. Poprzez monologi, wiersze i pieśni wykonawcy prowadzili widza przez kręte drogi dziejów Polski. Podczas akademii przypomniano nie tylko historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale także zaznaczono to, że 3 Maja to święto Matki Bożej. Poczas mszy świętej ksiądz proboszcz Krzysztof Tomczak modlił się razem z wiernymi o to aby w naszej Ojczyźnie było jak najmniej podziałów, aby stanowiła ona jedno, żeby była silna Prawem Bożym i Konstytucją RP. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem pieśni „Boże coś Polskę”


3 MAJA – 2014


Obchody święta 3 Maja w gminie Cieszków rozpoczęły się przy obelisku, gdzie harcerze trzymali wartę honorową. Przybyły poczty sztandarowe szkół, OSP, a przedstawiciele szkół, samorządowców, strażaków, pracowników kultury, instytucji i organizacji złożyli kwiaty. Zapłonęły znicze, odśpiewano hymn państwowy, a cieszkowski proboszcz ksiądz Leonard Wilczyński modląc się w intencji bohaterów i Ojczyzny poświęcił znicze i wiązanki kwiatów.

Następnie wszyscy udali się do Trzebicka, gdzie w zabytkowym kościele p.w. św. Macieja Apostoła miejscowy proboszcz ksiądz Rafał Czmyr odprawił mszę świętą za Ojczyznę. Mszę poprzedził program patriotyczny przygotowany przez Publiczne Gimnazjum w Cieszkowie. Prowadzący program uczniowie prowadzili widzów i słuchaczy poprzez kręte drogi dziejów Polski: Ustawę Majową, wartość zgody w narodzie, dotrzymywanie przysięgi, rozbiory, ponad stuletnie zniewolenie, zrywy niepodległościowe… Formę przekazu: recytacje, dialog, melodeklamacje,pieśni i piosenki („Majowa jutrzenka”, „Jest takie miejsce, taki kraj”, „Rota”). W podczas mszy św. w Słowie Bożym ksiądz Rafał Czmyr odniósł sie do treści patriotycznych zawartych w treści święta Ojczyzny i Matki Bożej-Królowej Polski. Niech powiedzie nas do krainy polskich serc ich konstytucji. Odnieśmy się do człowieczeństwa Maryi stojącej pod krzyżem syna. Spytajmy samych siebie czy jesteśmy przyczółkiem prawdziwej duchowej niepodległości. Czy chcemy uznać Królową Polski za wzór w walce o wolność własnego serca. Uroczystość zakończyła litania loretańska i pieśń „Serdeczna Matko”. Do kościółka w Trzebicku przybyli: przew. Rady Gminy Zdzisław Załężny, wójt Ignacy Miecznikowski, radni gminni i powiatowi, dyrektor gimnazjum M. Morawiak, dyrektor GCK Halina Niedbała, nauczyciele, wychowawcy, harcerze i zuchy z opiekunami.


3 MAJA – 2013


Obchody majowego święta w gminie Cieszków rozpoczęły się przy obelisku, gdzie o godzinie 11:oo harcerze zaciągnęli wartę honorową. Przy blasku zniczy i na tle pocztów sztandarowych delegacje władz samorządowych z wójtem Ignacym Miecznikowskim i starostą Piotrem Lechem oraz delegacje przedstawiciele oświaty, kultury, OSP, zakładów pracy i innych instytucji złożyli biało-czerwone kwiaty. Ksiądz proboszcz Leonard Wilczyński poświęcił płonące znicze i biało-czerwone wiązanki kwiatów złożone za Tych, których symbolizuje ten szary głaz. W kościele Chrystusa Króla w Cieszkowie o godz. 11:3o mszę świętą za Ojczyznę odprawili ksiądz proboszcz Leonard Wilczyński i ksiądz Władysław Biczysko przy wtórze pieśni patriotycznych chóru Don Bosco.

W homilii ksiądz Biczysko mówił, że od dawna powierzamy Maryi sprawy osobiste i narodowe głęboko wierząc w jej wstawiennictwo. „Tyś wielką chlubą naszego narodu” podkreślał, że konieczna jest integracja Polaków, nasze utożsamianie się z symboliką ojczyźnianą , by nie zatracić wiary i tradycji polskości. Krótki program patriotyczny przygotowali uczniowie szkoły podstawowej z Cieszkowa, którzy w sposób rzeczowy i zaangażowany przedstawili niezwykłą w swej formie i treści lekcję ojczystej historii. Rozbrzmiewała muzyka Schumanna i Chopina, pieśni patriotyczne i piosenki o majowej jutrzence stanowiące wdzięczne tło dla prozy i poezji kończąc występ apelem: „Nauczmy się na pamięć tego kraju jedynego na świecie, którego historię symbolizują biel i czerwień”. 4 maja w sobotę o godz. 13:oo na stadionie sportowym odbył się Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Cieszków i uroczystości z okazji Dnia Strażaka, a na zakończenie zabawa taneczna – grał zespół Duo.


3 MAJA – 2012


Uroczystości majowego święta w Gminie Cieszków rozpoczęły się w tym roku od warty honorowej harcerzy zaciągniętej przy Obelisku Pamięci Narodowej. Przy blasku zniczy i na tle pocztów sztandarowych delegacje władz samorządowych z wójtem Ignacym Miecznikowskim i starostą Piotrem Lechem oraz delegacje przedstawiciele oświaty, kultury, OSP, zakładów pracy i innych instytucji złożyli biało-czerwone kwiaty. W kościele Chrystusa Króla w Cieszkowie mszę świętą za ojczyznę odprawił ksiądz Władysław Biczysko przy wtórze pieśni patriotycznych chóru Don Bosco. Główne uroczystości odbyły się w kościele Serca Jezusowego w Pakosławsku. Patriotyczny program słowno-wokalny przygotowały dzieci z miejscowej Szkoły Podstawowej.

W słowie podkreślono podwójną rangę święta 3 Maja – historyczny fakt uchwalenie Konstytucji oraz kościelny Święta Matki Bożej – Królowej Polski. Mszę świętą odprawił proboszcz miejscowej parafii Krzysztof Tomczak w celebrze z księżmi z parafii Cieszków. W homilii ksiądz Tomczak podkreślił historyczne znaczenie słów „Bóg, Honor, Ojczyzna”, a całość można zamknąć słowami Kołłątaja „Polacy Ośmielcie się aby raz być narodem (…) prawdziwie wolnym” Nabożeństwo zakończyło się wystawieniem Najśw. Sakramentu i hymnem „Boże coś Polskę”. W uroczystości pieśni wykonywał chór Viatori z Pakosławska. W sobotę 5 maja odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Cieszków oraz obchody Gminnego Dnia Strażaka, a całość zakończyła zabawa taneczna.

Skip to content