DOŻYNKI GMINNE 2021

240898321_4445942325427626_3694701766008356366_n
« z 82 »

 

 

 


DOŻYNKI GMINNE 2020


GALERIA ZDJĘĆ:

« z 41 »

DOŻYNKI GMINNE 2019


GALERIA ZDJĘĆ:

« z 31 »

Wyniki konkursu fotograficznego „Wieś w Obiektywie – Gmina Cieszków”.
Do konkursu zgłoszono 11 prac, komisja postanowiła nagrodzić:

  • I miejsce – Aleksandra Kaliciak – Brzezina
  • II miejsce – Ewa i Barbara Wójcik – Świetlica Wiejska Trzebicko
  • III miejsce – Alicja Woźniak – Sołectwo Słabocin
  • Wyróżnienie – Ola i Kacper Darowscy – Sędraszyce

Wyniki konkursu „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”:
Do konkursu zgłoszono 12 prac, komisja postanowiła nagrodzić:

  • I miejsce – Sołectwo Dziadkowo
  • II miejsce – Sołectwo Trzebicko
  • III miejsce – Sołectwo Brzezina

Wyniki konkursu „Wystawa Płodów Rolnych”.
Do konkursu zgłoszono 7 prac, komisja postanowiła nagrodzić:

  • I miejsce – Sołectwo Jankowa
  • II miejsce – Sołectwo Góry
  • III miejsce – Sołectwo Słabocin

Starostowie Dożynek: Urszula Wysogląd z Cieszkowa oraz Jan Mielcarek z Pakosławska.
Stoiska Towarzyszące: WKU Wrocław, Rękodzieło, BS Cieszków, Zamki dmuchane, Zabawki, Gastronomia.
Sponsorzy: BS Milicz, Piekarnia „Smak” Cieszków, Urząd Gminy w Cieszkowie, Jan Łuczak z Cieszkowa


DOŻYNKI GMINNE 2018


GALERIA ZDJĘĆ:

« z 14 »

25 sierpnia 2018 r. na stadionie sportowym w Cieszkowie odbyło się gminne święto plonów. Wydarzenie poprzedził korowód bryczek z kapelą i parą starostów dożynek Elżbietą Cierpińską z Nowego Folwarku i Marcinem Przewoźnym z Dziadkowa. Trasa objazdu prowadziła przez Nowy Folwark, Sędraszyce, Guzowice i Cieszków. Po drodze wręczano chleby wyróżnionym gospodarzom.

Główne uroczystości na stadionie rozpoczęły się o godz. 16:00 od mszy św. koncelebrowanej przez proboszcza cieszkowskiej parafii ks. Piotra Strykowskiego i proboszcza Pakosławskiej parafii ks. Piotra Balewicza. Mszę św. swym śpiewem uświetnił zespół Don Bosco z Cieszkowa. Oficjalnego otwarcia dożynek dokonali wójt Ignacy Miecznikowski i przewodniczący rady Gminy w Cieszkowie Wojciech Bajodek. Pisemne podziękowania oraz kosze podarunkowe otrzymali: Jan Łuczak, Bogdan Mujta, Aniela Błaszczyńska, Kazimierz Kolanowski, Eugeniusz Krajewski, zespół Viatori oraz nieobecny Robert Pluciński.

Po oficjalnym otwarciu starostowie dożynek Elżbieta Cierpińska wraz z Marcinem Przewoźnym wręczyli zaproszonym gościom oraz rolnikom dożynkowe chlebki i uplecione ze zbóż wieńce. Ceremonii towarzyszyły przyśpiewki przygotowane przez dyr. GCK Halinę Niedbałę, zaśpiewane przez chór Viatori. Dary otrzymali: ks. Piotr Strykowski, ks. Piotr Balewicz, radny wojewódzki Ryszard Lech, starosta Krzystof Osmelak, wiceburmistrz Sławomir Strzelecki, przew. Rady Miejskiej w Miliczu Halina Smolińska, wójt Krośnic Andrzej Biały, naczelnik wydziału prewencji i ruchu drogowego KPP Milicz Jerzy Karwicki, prezes BS Milicz Katarzyna Misiak, wójt Ignacy Miecznikowski, dyr. BS Cieszków Magdalena Pawlicka, przew. Rady Powiatu Jan Krzysztofik, prezes zarządu powiatowego PSL-u Jan kwiecień, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Cieszkowskiej Grażyna Krajewska, Powiatowy Lekarz Weterynarii Józef Witek, z-ca nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz Jarosław Bełza, przew. Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Miliczu Zdzisław Kanas, dyr. GCK Halina Niedbała, Wioletta i Dariusz Galantowie z Pakosławska, Tomasz Dwojak z Biadaszki, Stanisław Mielcarek z Jankowej, Michał Pijacki z Ujazdu, Ewa i Henryk Pietrzakowie z Grzebielina, Krzysztof Banaszak z Guzowic, Iwona i Sławomir Klepaccy z Brzeziny, Michał Kaczmarek ze Zwierzyńca, Stefan Rusek z Cieszkowa, oraz Krystyna i Kazimierz Leonczakowie z Trzebicka. W uroczystościach uczestniczyli też min. radni gminy Cieszków Joanna Jasińska, Janusz Kęsy, Stanisław Stanowski, Mieczysław Buta, Bogdan Mujta, Zbigniew Mroczek, Rafał Gembarowski, Rozalia Kindrat, Marcin Mruk, radny powiatowy Marek Warkocz, sekretarz gminy Władysław Szydełko, wicestarosta Grzegorz Duda, burmistrz Piotr Lech, dyr. GOPS-u Alicja Błaszczyńska i skarbnik Hubert Czerwiński.

W ramach Gminnego Święta Plonów odbył się konkurs „Na najładniejszy wieniec dożynkowy” oraz konkurs „Wystawa płodów rolnych”, które oceniła komisja konkursowa w skład, której weszli: radni gminy J. Jasińska, M. Buta oraz dyr. BS Cieszków M. Pawlicka. Najpiękniejszą wystawę płodów rolnych przygotowało sołectwo Grzebielin, drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich i świetlica w Trzebicku, a trzecie sołectwo Góry, natomiast sołectwa Góry, Pakosławsko i Jankowa otrzymały wyróżnienia. Najładniejszy wieniec dożynkowy był dziełem sołectwa Nowy Folwark, drugie miejsce przyznano Pakosławsku a trzecie Jankowej. Wyróżnienia otrzymały: Brzezina, Trzebicko, Gminne Centrum Kultury i Góry. Nagrodami były kosze, karnisze, wiadra z mopami, patelnie czy pistolet na klej.

Kolejnym etapem uroczystości były występy muzyczne. Pomimo iz widownia opustoszała po ulewnym deszczu, nie przeszkodziło to wykonawcom w udanych występach. W pierwszej kolejności zaprezentował się zespół Pieśni i Tańca Przygodzice. Ubrana w stroje ludowe młodzież tańczyła i śpiewała, a także wręczyła wieńce starostom dożynkowym, a wójtowi Ignacemu Miecznikowskiemu chleb. Następnie koncertował zespół Viatori z Pakosławska.

Dożynki zakończyły się zabawą taneczną prowadzoną przez zespół Afekt. Na stadionie czynne były stoiska gastronomiczne, oraz atrakcje dla najmłodszych. Mali mieszkańcy gminy Cieszków mogli poskakać na dmuchańcach, wziąć udział w zabawach z animatorami z krainy Eldorado oraz w Akademii Rowerowej. Dla starszych uczestników wydarzenia dostępny był Uczniowski Klubu Sportowy z Milicza z zawodami łuczniczymi. Można było zakupić przetwory owocowe państwa Romańczyków z Krośnic, natomiast rolnicy mogli zaczerpnąć wszelkich niezbędnych informacji u przedstawicieli KRUS-u z Trzebnicy.


DOŻYNKI GMINNE 2017


GALERIA ZDJĘĆ:

« z 16 »

Cieszkowskie Święto Plonów rozpoczęło się 26 sierpnia 2017 r. od przejazdu korowodu bryczek, w których zasiedli starostowie dożynek oraz kapela podwórkowa Z Kopyta. Korowód wyruszył z Ujazdu i odwiedzając po drodze wioski gminy Cieszków dojechał pod cieszkowską plebanię, skąd zabrał księdza proboszcza Piotra Strykowskiego na stadion sportowy. Na stadionie ksiądz proboszcz odprawił mszę święta dziękczynną za tegoroczne zbiory, w trakcie której poświecono płody i wieńce dożynkowe.

Oficjalnego otwarcia Gminnego Święta Plonów dokonał wójt Ignacy Miecznikowski wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy Zdzisławem Załężnym i dyrektor Gminnego Centrum Kultury Haliną Niedbałą. Wójt Ignacy Miecznikowski dokonał tradycyjnego podziału chleba, którego kawałki starostowie dożynek – sołtys Dziadkowa Aniela Błaszczyńska oraz sołtys Cieszkowa i radny Bogdan Mujta rozdali uczestnikom dożynek. Następnie na scenie w krótkim występie pojawiła się konińska kapela podwórkowa Z KOPYTA.

Po występie kapeli nastąpiło wręczanie chlebków i wieńców dożynkowych gościom i wyróżniającym się rolnikom. Przy wtórze przyśpiewek w wykonaniu zespołu Viatori z Pakosławska chlebki i wieńce z rąk starostów dożynek odebrali ksiądz proboszcz Piotr Strykowski, burmistrz gminy Milicz Piotr Lech, przewodnicząca Rady Miejskiej Halina Smolińska, wójt gminy Krośnice Andrzej Biały, wójt gminy Cieszków Ignacy Miecznikowski, przewodniczący Rady Gminy Cieszków Zdzisław Załężny, komendant powiatowy Policji w Miliczu Arkadiusz Sworowski, komendant PSP w Miliczu Tomasz Kopeć, w imieniu Janusza Łabudy zastępca nadleśniczego w Miliczu Jarosław Bełza, przewodniczący Rady Gminy Krośnice Piotr Morawek, kierownik ARiMR w Miliczu Jolanta Szczuraszek, prezez PSL w Miliczu Jan Kwiecień, prezes Zarządu Gminnego PSL w Cieszkowie Grażyna Krajewska, prezes Stowarzyszenia Partnerstwo dla Doliny Baryczy Inga Demianiuk-Ozga, w imieniu Katarzyny Misiak wiceprezes Zarządu BS Edyta Melchior, przewodniczący rady powiatu Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Miliczu Zdzisław Kanas oraz jej członkowie Sławomir Teodorczyk i Krzysztof Banaszak. Dyrektor GCK Cieszków Halina Niedbała otrzymała wianek od mieszkańców Pakosławska. Z kolei sołtysi wręczyli wianki wyróżniającym się w ich sołectwach rolnikom: Marii i Lesławowi Chruścielom z Grzebielina, Janowi Brodzie z Biadaszki, Mieczysławie i Wojciechowi Bajodkom z Ujazdu, Alicji i Stanisławowi Woźniakom ze Słabocina, Eugeniuszowi Krajewskiemu z Jankowej, Janowi Kusiowi z Sędraszyc, Iwonie i Sławomirowi Klepackim z Brzeziny, Janowi Łuczakowi z Cieszkowa, Dorocie i Jarosławowi Marciniakom z Dziadkowa oraz Ewie i Zenonowi Kaikom z Gór.

W ramach Gminnego Święta Plonów odbył się konkurs „Na najładniejszy wieniec dożynkowy” oraz konkurs „Wystawa płodów rolnych”, które oceniła komisja konkursowa w skład, której weszli: radna Joanna Jasińska, emerytowana nauczycielka Danuta Musiał oraz muzyk i konferansjer Karol Kaj. W konkursie „Wystawa płodów rolnych” komisja pierwsze miejsca przyznała dla sołectwa Grzebielin, drugie dla sołectwa Słabocin, trzecie Sołectwo Góry, a wyróżnienia dla sołectwa Pakosławsko i Jankowa. W konkursie „Na najładniejszy wieniec dożynkowy” pierwsze miejsce dla sołectwa Dziadkowo, drugie miejsce przyznano Jankowej, trzecie Trzebicku, wyróżnienia dla GCK Cieszków, sołectwa Słabocin, Góry, Nowy Folwark, Ujazd, Brzezina i Pakosławsko. Po obrzędach dożynkowych rozpoczęło się wspólne biesiadowanie przy muzyce kapeli podwórkowej Z KOPYTA. Dzieci bawiły się na dmuchanych urządzeniach rekreacyjnych. Można było odwiedzić stoiska przygotowane przez Bank Spółdzielczy i wrocławski Wydział Żandarmeri Wojskowej. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko łucznicze z profesjonalnymi łukami. Rozegrano turniej w strzelaniu z łuku, gdzie wśród dzieci zwyciężyła Antonina Klepacka przed Piotrem i Małgorzatą Tarnogórskimi. Wśród dorosłych najlepszy okazał się Robert Pluciński, a kolejne miejsca zajęli Zbigniew Przewoźny i Leonard Tarnogórski. O godzinie 19.oo na scenie pojawił się zespół Nocny Express z Ostrowa Wlkp. przy muzyce, którego bawiono się do późnych godzin nocnych. Organizatorem Gminnego Święta Plonów były – Gminne Centrum Kultury oraz Gmina Cieszków. Dożynki prowadził Karol Kaj, a obsługą gastronomiczną zajęła się restauracja w Starym Młynie z Niesułowic.


DOŻYNKI GMINNE 2016


W niedzielę 28 sierpnia na stadionie sportowym w Cieszkowie odbyły się Dożynki Gminne zorganizowane przez Urząd Gminy i Gminne Centrum Kultury. O godzinie 10:oo ruszył korowód dożynkowy, w którym na pięknie ustrojonych bryczkach jechała para starostów dożynkowych – Agnieszka Maryjowska i Bogdan Mujta oraz kapela muzyków. Korowód odwiedził sześć wiosek Cieszków, Rarkłowice, Dziadkowo, Pakosławsko, Guzowice, Słabocin, gdzie starostowie wyróżniającym się rolnikom wręczali chlebki jako znak zaproszenia na Dożynki. Mszę świętą w intencji wszystkich pracujących na roli odprawili: proboszcz parafii Cieszków ksiądz Piotr Strykowski oraz proboszcz parafii Trzebicko ksiądz Bogdan Sowiński. Słowo Boże skierowane do wiernych wygłosił ksiądz Piotr Strykowski związując je strofami poezji mówiącymi o wdzięczności Bogu i Maryi za dar chleba, za tegoroczne zbiory. To chrześcijański obowiązek modlić się za tych, którzy nas żywią, a w razie potrzeby i bronią. Złożony na ołtarzu bochen chleba kapłan przekazał wójtowi gminy Ignacemu Miecznikowskiemu, który go ucałował mówiąc – będą go dzielił tak, aby na ziemi cieszkowskiej nikt nie zaznał głodu. Hymn „Boże coś Polskę” zakończył dożynkową Eucharystię.

Oficjalnego otwarcia Dożynek dokonali – wójt gminy Ignacy Miecznikowski i przewodniczący Rady Gminy Zdzisław Załężny. Padły słowa powitania rolników, gości i wszystkich obecnych na stadionie , podziękowania i uznania za gospodarski i rolniczy trud za całoroczną pracę. List gratulacyjny dla rolników od Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego odczytał radny sejmiku Ryszard Lech. Podobny list skierował do rolników europoseł Andrzej Grzyb kończąc słowami „Szczęść Boże”. Kosz pełen soków z aroni wręczył starostom dożynek radny sejmiku Tomasz Pilawka kierując swoją wdzięczność do rolników seniorów, bo to oni uczą młode pokolenie jak uprawiać ziemię. W części artystycznej wystąpił zespół „Zbytowianki” ze Zbytowej (pow. Oleśnica) dając koncert piosenek ludowych o żniwach, zielonym polu, przepiórce oraz kłopotach miłosnych. Rytmiczne melodie pozytywnie wpadały w ucho słuchaczy. Następnie miejsce na scenie zajął zespół Viatori z Pakosławska, który podjął się wykonać przyśpiewki dożynkowe dla rolników oraz gości.

Lista rolników, którym wręczono wieniec dożynkowy:

  • Michał Kaczmarek ze Zwierzyńca
  • Krzysztof Dopieralski z Nowego Folwarku
  • Karol Kaczmarek z Wężowic
  • Bożena i Wacław Nieczypor z Brzeziny
  • Dorota i Jarosław Kaczmarek z Dziadkowa
  • Wojciech Gumulak z Trzebicka
  • Paweł Dwojak z Biadaszki
  • Dorota i Waldemar Łuszczyk z Grzebielina
  • Sławomir Teodorczyk z Ujazdu
  • Jan Mielcarek z Pakosławska
  • Ewa i Piotr Sudzińscy z Guzowic
  • Władysław Ciężak z Jankowa
  • Tadeusz Marusiak ze Słabocina

Spośród zaproszonych gości i organizatorów dożynek chlebkiem lub wieńcem i przyśpiewką uhonorowano:

  • Cezarego Przybylskiego Marszałka Województwa Dolnośląskiego
  • Tomasza Pilawkę radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
  • Ryszarda Lecha radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
  • Marka Warkocza przewodniczącego Rady Powiatu
  • Piotra Lecha burmistrza gminy Milicz
  • Andrzeja Białego wójta gminy Krośnice
  • Ignacego Miecznikowskiego wójta gminy Cieszków
  • Zdzisława Załężnego przew. Rady Gminy Cieszków
  • Halinę Niedbała dyrektora GCK Cieszków
  • Katarzynę Misiak prezesa BS Milicz
  • Magdalenę Pawlicką dyrektora BS Cieszków
  • Roberta Grabkowskiego komendanta Powiatowego Policji w Miliczu
  • Tomasza Kopcia komendanta PPSP w Miliczu
  • Janusza Łabudę nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz
  • Jolantę Szczuraszek kierownika ARiMR w Sławoszewicach
  • Grażynę Krajewską prezesa ZG PSL w Cieszkowie
  • Barbarę i Grzegorza Hołówków „Planson” Biadaszka

W konkursie „Wystawa płodów rolnych” i „Najładniejszy wieniec dożynkowy” jury – A. Bełza, M. Pawlicka, D. Szczepanik postanowiło nagrodzić i wyróżnić:

  • I miejsce – sołectwo Dziadkowo
  • II miejsce – KGW Trzebicko
  • III miejsce – sołectwo Guzowice, Jankowa i Pakosławsko
  • IV miejsce – GCK Cieszków, Sołestwa z Gór, Grzebielina, Nowego Folwarku, Słabocina i Ujazdu

Sponsorami tegorocznych Dożynek byli: Bank Spółdzielczy Milicz, Gmina Cieszków i Gminne Centrum Kultury.


DOŻYNKI GMINNE 2015


GALERIA ZDJĘĆ:

« z 13 »

W sobotę 29 sierpnia na stadionie sportowym w Cieszkowie odbyły się dożynki gminne. Mieszkańcy Cieszkowa, Gór i Dziadkowa zadbali o dożynkową dekorację przy wjeździe do Cieszkowa od strony Zdun i Dziadkowa. Gminne święto plonów poprzedził korowód bryczek z kapelą i parą starostów dożynek, którymi byli Sołtys Guzowic Małgorzata Jachimczak oraz radny i jednocześnie rolnik ze Zwierzyńca Mieczysław Buta. Trasa wiodła przez Brzezinę, Nowy Folwark, Sędraszyce, Guzowice i Cieszków.

Podczas przejazdu wyróżnionym gospodarzom wręczono chlebki dożynkowe. O godz. 16.oo na stadionie mszę dziękczynno-błagalną za rolników, ogrodników, sadowników, pszczelarzy, rybaków oraz zmarłych gospodarzy odprawił ks. proboszcz Leonard Wilczyński, a asystował mu ks. proboszcz parafii Trzebnicko Bogdan Sowiński. Uroczystość swym występem uświetnił chór „Don Bosco”, który eucharystię rozpoczął od pieśni „Chwalcie Pana wszyscy”. Muszla koncertowa służyła za ołttarz i przystrojona została słonecznikami i kolbami kukurydzy, a stół wykonano z brzozowych pni. W homilii ks. Leonard Wilczyński mówił, że szczególny szacunek należy oddać młodym rolnikom, którzy nie pozostawiają ziemi odłogiem i kontynuują dzieło swych ojców i dziadów. Apelował do wiernych aby uwrażliwić siebie, dzieci i młodzież na szacunek do chleba. Pamiętajmy o tym aby robić znak krzyża na bochenku chleba , tak jak to robiły nasze matki i babcie. Delegacje sołectw w uroczystej procesji złożyły na ołtarzu dary – chleb, winogrono, świecę oraz kwiaty. Ksiądz proboszcz pobłogosławił żniwne wieńce oraz przyniesione owoce i warzywa. Eucharystię zakończył hymn „Boże coś Polskę”. Po mszy oficjalnego otwarcia uroczystości dożynkowych dokonał wójt Cieszkowa Ignacy Miecznikowski oraz przewodniczący Rady Gminy Cieszków Zdzisław Załężny, którzy przywitali mieszkańców i gości oraz podziękowali rolnikom za ich ciężką pracę.

Podczas gminnego święta plonów w Cieszkowie obecni byli m.in. radny sejmiku wojewódzkiego Ryszard Lech, starosta milicki Jan Krzysztofik, wicestarosta milicki Władysław Szydełko, przewodniczący Rady Powiatu Marek Warkocz, wiceburmistrz Milicza Sławomir Strzelecki, przewodnicząca Rady Miejskiej w Miliczu Halina Smolińska, wójt Krośnic Andrzej Biały, przewodniczący Rady Gminy Krośnice Janusz Dziekan, prezes Banku Spółdzielczego w Miliczu Katarzyna Misiak, dyrektor BS w Cieszkowie Magdalena Pawlicka, przedstawiciel KPP w Miliczu Janusz Miś, reprezentant Nadleśnictwa Milicz Jarosław Bełza z żoną Agatą dyrektorką SP w Cieszkowie, przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Miliczu Zdzisław Kamas z członkami DIR Sławomirem Teodorczykiem i Krzysztofem Banaszakiem, prezes i wiceprezes TPZC Dominika Szczepanik i Grażyna Krajewska, kierownik GOPS w Cieszkowie Alicja Błaszczyńska, prezes Stowarzyszenia Partnerstwo dla Doliny Baryczy w Miliczu Inga Demianiuk-Ozga, prezes PGK Dolina Baryczy Sabina Misiak, lokalni przedsiębiorcy Barbara i Grzegorz Hołówka oraz Zenon Jakubowski, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Cieszkowie Halina Niedbała, radni Gminy Cieszków, pracownicy Urzędu Gminy w Cieszkowie oraz sołtysi ziemi Cieszkowskiej.

Starostowie dożynek ubrani w ludowe stroje wręczyli dożynkowy bochen chleba wójtowi Ignacemu Miecznikowskiemu, który przyjmując ten chleb z ogromną radością i odpowiedzialnością, powiedział, że będzie się starał aby nikomu go nie zabrakło. Następnie rozpoczęła się ceremonia wręczania uplecionych ze zbóż wieńców i pachnących bochenków chleba, którym towarzyszyły dowcipne przyśpiewki w wykonaniu zespołu Viatori z Pakosławska. Oprócz wymieniowych powyżej przedstawicieli samorządowców, przedstawicieli lokalnych organizacji i stowarzyszeń wieńce i chleby otrzymali przedstawiciele rolników z gminy Cieszków. Jan Kuś z Sędraszyc, Józefa i Tomasz Dwojakowie z Biadaszki, Sławomir Klepacki z Brzeziny, Grzegorz Wójtów z Nowego Folwarku, Krzysztof Banaszak z Guzowic, Alfreda i Tadeusz Dymkowie z Cieszkowa, Jadwiga i Stanisław Susiowie z Dziadkowa, Anna i Łukasz Bajodkowie z Ujazdu, Alicja i Eugeniusz Rogalowie z Rakłowic, Eugeniusz Krajewski z Jankowej, Halina i Zenon Przeworscy ze Słabocina oraz Jerzy Kołodziej z Trzebicka. Podczas Dożynek rozstrzygnięto konkursy, a w skład jury oceniającego weszli: Barbara Hołówka, Czesław Hajkdun, Karol Kaj. W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy zwyciężyło Dziadkowo przed Jankową i Pakosławskiem, a w konkursie wystawa płodów rolnych pierwsze miejsce dla Trzebicka przed Słabocinem i Ujazdem. Podczas uroczystości czas mieszkańcom i przybyłym gościom umilały występy artystyczne zespołu Viatori z Pakosławsko i Pierstniczanie z Pierstnicy. Dla dzieci atrakcjami były dmuchane zamki, trampolina, karuzela, przejażdżki bryczką. Były również stoiska z zabawkami oraz stoiska tzw. małej gastronomii. Gminne święto plonów zakończyła zabawa taneczna przy muzyce zespołu DUO.

Gospodarzami dożynek byli: Urząd Gminy Cieszków, Gminne Centrum Kultury w Cieszkowie oraz sołectwa. Oprócz Gminy Cieszków i GCK imprezę wsparli finansowo również: PGK Dolina Baryczy, Bank Spółdzielczy Milicz oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Smak” w Cieszkowie.


DOŻYNKI GMINNE 2014


GALERIA ZDJĘĆ:

« z 15 »

Tegoroczne Gminne Dożynki zostały zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury przy współpracy z Urzędem Gminy 30 sierpnia na stadionie sportowym w Cieszkowie.

O godz. 10:oo z Cieszkowa do Rakłowic, Jawora, Gór i z powrotem do Cieszkowa wyruszył korowód dożynkowy utworzony przez konne bryczki ozdobione flagami, zielenią i słonecznikami. Bryczkami jechała para starostów dożynkowych – Maria Kurzyńska i Józef Parzybut oraz kapela. Starostowie dla wyróżnionych rolników wręczali tradycyjne chleby dożynkowe. O godzinie 16:00 na stadionie odprawiona została msza św. dziękczynna za tegoroczne zbiory przez księdza Władysława Biczyskę z Cieszkowa i B. Sowińskiego proboszcza parafii z Trzebicka. W homilii ksiądz Sowiński mówił, że Święto chleba jest prośbą o błogosławieństwo boże na życie doczesne i wieczne. Każdego z nas czekają „dożynki niebieskie”, które trzeba wypracować tu na ziemi. Po mszy wójt Ignacy Miecznikowski powitał rolników oraz zaproszonych gości, życząc wraz z przewodniczącym Zdzisławem Załężnym pomyślności, dalszych urodzajów i spokoju w życiu rodzinnym. Rozpoczęło się wręczanie wieńców i chlebów dożynkowych z dowcipnymi przyśpiewkami, które śpiewały chórzystki z Viatori. Z rolników gminy Cieszków wieńce otrzymali: Aldona i Zbigniew Jaskólscy z Ujazdu, Dariusz Smulski z Gór, Karol Kaczmarek ze Zwierzyńca, Kazimierz Leończak z Trzebicka, Jarosław Jadczyk z Rakłowic, Stanisław Mielcarek z Jankowej, Danuta i Antoni Jędroszkowie z Pakosławska, Krzysztof Banaszak z Guzowic, Ryszard Wiącek z Brzezin, Tomasz Dwojak z Biadaszki, Bogdan Mujta z Cieszkowa, Jadwiga i Stanisław Susiowie z Dziadkowa,Leszek Kowalski z Nowego Folwarku.

Z zaproszonych gości wieńcami, chlebami i przyśpiewkami uhonorowano: księży, wicestarostę Władysława Szydełkę, z-cę komendanta powiatowego Policji mł. insp. A. Sworowskiego, wójta gminy Cieszków Ignacego Miecznikowskiego, przewodniczącego Rady Gminy Cieszków Zdzisława Załężnego, prezesa Forum Młodych Ludowców T. Pilawkę, wiceprezes BS Milicz H. Kuśnierz, dyr. BS Cieszków M. Pawlicką, właścicieli firmy Planson – Barbarę i Grzegorza Hołówków, dyr. GCK w Cieszkowie H. Niedbałę, gminnego inspektora ds. rolnictwa J. Tokarza. Występ zespołu ludowego „Dyszel” ze Żmigrodu utrzymał klimat dożynkowy wsród publiczności. Kapela grała od ucha ludowe utwory. Zespół Viatori z Pakosławska zaprezentował inscenizację żniw i dożynek w staropolskim stylu. z rekwizytami i rzewną pieśnią „Zachodźże słoneczko” na czele. Słowno-muzyczny montaż o złocistych kłosach, otwartych na plon wrotach, o pługu, chlebie i ziemi stał się hołdem złożonym ciężkiej pracy rolnika. Podczas dożynek zorganizowano dwa konkurs, a jury w składzie: wójt Ignacy Miecznikowski, starostowie dożynek oraz dyr. BS Cieszków M. Pawlicka oceniło i nagrodziło wykonawców.

Dla zwycięzców i pozostałych wystąpił raz jeszcze zespół Viatori w repertuarze piosenek ludowych. Podczas wieczornej zabawy bawiono się w rytmach zespołu muzycznego ze Świnkowa. Sponsorami dożynek byli: BS Milicz, Eko-Siódemka, p. G.E. Krajewscy, p. M. I. Jachimczakowie, piekarnia „Smak”, Gmina i Gminne Centrum Kultury w Cieszkowie.

Konkurs „Na najładniejszy wieniec dożynkowy”

  • I miejsce – Dziadkowo
  • II miejsce – Jankowa
  • III miejsce – Nowy Folwark
  • IV miejsce – Pakosławsko
  • V miejsce – GCK Cieszków
  • VI miejsce – Góry

Konkurs „Wystawa płodów rolnych”

  • I miejsce – Ujazd
  • II miejsce – Pakosławsko
  • III miejsce – Góry
  • IV miejsce – Trzebicko
  • V miejsce – Dziadkowo

DOŻYNKI GMINNE 2013


GALERIA ZDJĘĆ:

« z 34 »

Obiektywnie i szczerze trzeba stwierdzić, że tegoroczne dożynki gminne w Cieszkowie były udane pod każdym względem – od znakomicie rozlokowanych i przygotowanych stoisk po część oficjalną i rozrywkową. Uroczystości odbyły się w sobotę 31 sierpnia na cieszkowskim stadionie sportowym.

Największe w roku święto gospodarskie rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu, tradycyjnie rozpoczął barwny korowód dożynkowy. Zgodnie z tradycją wybrano starostę i starościnę dożynek, którymi zostali Aniela Błaszczyńska (sołtys Dziadkowa) oraz Rafał Gembarowski (sołtys Trzebicka). O godz. 10:00 korowód dożynkowy rozpoczął odwiedzanie poszczególnych gospodarzy w sołectwach: Jankowa, Trzebicko i Biadaszka, aż do Cieszkowa. O godzinie 16:00 na stadionie sportowym w Cieszkowie została odprawiona dziękczynna msza polowa, którą w asyście chóru Don Bosco celebrował ks. Władysław Biczysko. We Mszy świętej i części artystycznej uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy. Wśród gości byli m.in.: wicestarosta Władysław Szydełko, prezes Banku Spółdzielczego w Miliczu Katarzyna Misiak, powiatowy lekarz weterynarii Józef Witek, wójt gminy Cieszków Ignacy Miecznikowski, przewodniczący Rady Gminy Zdzisław Załężny, radni gminy Cieszków, rolnicy okolicznych sołectw oraz samorządowcy z sąsiednich gmin. W homilii ks. W. Biczysko podziękował wszystkim rolnikom za ich trud i poświęcenie, jakie włożyli w swoją ciężką pracę, i podkreślił, że dożynki to święto dziękczynienia przypominające każdemu o poszanowaniu chleba i tych, którzy go dostarczają. Podczas mszy delegacje poszczególnych wsi złożyły symboliczne dary ołtarza w postaci chleba, świec, kwiatów i owoców. Po mszy kapłan poświęcił płody rolne i wieńce, ustawione na stadionie i wykonane przez sołectwa z tegorocznych zbóż.

Oficjalnego otwarcia dożynek dokonał gospodarz gminy wójt Ignacy Miecznikowski oraz przewodniczący rady Zdzisław Załężny, którym starostowie dożynek wręczyli wieńce dożynkowe i bochny chleba wraz z życzeniami, aby sprawiedliwie dzielili je wśród mieszkańców i aby nigdy nie zabrakło ich w domach. Wieńce dożynkowe powędrowały też do zaproszonych gości. Następnie na scenie pojawiła się wrocławska kapela ludowa Gieni Dudki, która zagrała i zaśpiewała piosenki ludowe i biesiadne, wzbudzając ogromny entuzjazm widowni. Kolejnym punktem dożynek było wręczenie wieńców dożynkowych odznaczonym rolnikom, a tej tradycyjnej ceremonii towarzyszyły przyśpiewki wykonywane przez Irenę Kolanowską i Rozalię Kindrat. W trakcie obchodów nastąpiło też rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i płodów rolnych oraz wręczenie nagród. Następnie na scenie wystąpił chór Viatori z Pakosławska. Po występie zaproszeni goście, licznie zgromadzeni mieszkańcy całej gminy oraz przyjezdni bawili się wspólnie na zabawie tanecznej przy muzyce zespołu muzycznego z Krotoszyna. Obchodom dożynkowym towarzyszył ekojarmark, na którym można było obejrzeć piękne rękodzieło oraz zakupić m.in. miód. Można też było posmakować pysznego chleba ze smalcem i z ogórkiem oraz pączków, które serwowała cieszkowska piekarnia „Smak” Bronisława i Grzegorza Doroszów. Dodatkową atrakcją sobotniego popołudnia były dmuchane zamki, trampoliny dla dzieci oraz stoiska gastronomiczne. Organizatorami dożynek byli Urząd Gminy w Cieszkowie i GCK w Cieszkowie.

W tradycyjnych dożynkowych przyśpiewkach zaśpiewano między innymi:

Władysław Szydełko – Wicestarosta Milicki – A wicestarostę, też dziś tutaj mamy, I za każde wsparcie, podziękę składamy. Ze starostwem przecież dobra jest współpraca, Co się naszej gminie, na pewno opłaca.

Ignacy Miecznikowski – Wójt Gminy Cieszków – Szanowny nasz wójcie pierwszy gospodarzu, Niech Ci szczęście sprzyja wszystko niech się darzy. Niech się wszystko darzy w domu i w urzędzie, Niech zdrowie i radość na codzień wciąż będzie. Dożynkowy chlebek pięknie ośpiewany, Ojcu naszej gminy do rąk tu oddamy.

Urszula Wysogląd z Cieszkowa – Gospodarzy Ula tutaj, na tej roli, No i nie narzeka, że może coś boli. Zawsze uśmiechnięta i pełna radości, Ma czas do rodziny i do wszystkich gości.

Wioletta i Dariusz Galant z Pakosławska – Wioletto i Darku wstańcie na chileczkę, To dla Was śpiewamy tę piekną zwroteczkę. Przyjmijcie ten wieniec i żyjcie 100 latek, Aby było zdrowie i pełny dostatek.

Konkurs wystawa płodów rolnych:

  • I miejsce – Słabocin
  • II miejsce -Ujazd
  • III miejsce – Brzezina
  • IV miejsce – Dziadkowo
  • V – Jankowa
  • VI – Góry
  • VII – Trzebicko

Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy:

  • I miejsce – Dziadkowo
  • II miejsce – Jankowa
  • III miejsce – Pakosławsko
  • IV miejsce – Trzebicko
  • V miejsce – Słabocin
  • VI miejsce – Nowy Folwark V
  • II – Brzezina
  • VIII – Góry
  • X – Cieszków

DOŻYNKI GMINNE 2012


GALERIA ZDJĘĆ:

« z 21 »

25 sierpnia na stadionie sportowym w Cieszkowie odbyły się dożynki gminne. O godzinie 10:00 wyruszył korowód dożynkowy objeżdżając wsie we wschodniej części gminy – Ujazd, Zwierzyniec,Cieszków. W muszli koncertowej stadionu o godz. 16:00 przy brzozowych ołtarzu mszę świętą w intencji wszystkich rolników odprawili księża Leonard Wilczyński proboszcz parafii Cieszków i Krzysztof Tomczak proboszcz parafii Pakosławsko. W homilii wdzięczność rolnikom wyraził księdz Wilczyński mówiąc, że rolnik to całodobowy, niestrudzony pracownik. To strażnik ojcowizny z odwagą podejmujący wyzwanie jakie niesie ziemia ojców. Przy wtórze pieśni „Królowo Ty nasza” wykonywanej przez chór „Don Bosco” ksiądz Tomczak poświęcił wieńce dożynkowe i płody rolne modląc się „Błogosław, Panie, plony ziemi…” Mszę świętą zakończył hymn „Boże coś Polskę”. Oficjalnego otwarcia uroczystości dożynkowych dokonali wójt gminy Ignacy Miecznikowski i przewodniczący Rady Gminy Zdzisław Załężny. Otrzymanemu z rąk starostów dożynek bochenkowi chleba, którymi byli sołtys wsi Góry Maria Szymczak i sołtys wsi Nowy Folwark Leszek Cierpiński towarzyszyły słowa: „Oby go starczyło dla wszystkich mieszkańców gminy Cieszków”. Wręczaniu wieńców wyróżnionym rolnikom i zaproszonym gościom towarzyszyły przyśpiewki wykonywane przez Rozalię Kindrat, Irenę Kolanowską i Urszulę Wysogląd, którym na akordeonie akompaniował K. Kolanowski. Z programem artystycznym wystąpił zespół folklorystyczny Jana Boduszka ze wsi Siemianice k/Obornik Śl. Dożynki zakończyła zabawa taneczna, gdzie bawiono się przy muzyce zespołu „Dexter”. Sponsorami tegorocznych dożynek byli: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Gminne Centrum Kultury Cieszków, piekarnia „Smak”, Henryk Pieniężny, Bank Spółdzielczy Milicz i Urząd Gminy Cieszków.

Jury konkursów, wystawa płodów rolnych oraz na najładniejszy wieniec dożynkowy:

  • Włodzimierz Chlebosz – członek zarządu województwa dolnośląskiego
  • Piotr Lech – starosta milicki
  • Maria Rajczyk – przewodnicząca komisji oświaty rady gminy Cieszków
  • ksiądz Leonard Wilczyński – proboszcz parafii Cieszków
  • ksiądz Krzysztof Tomczak – proboszcz parafii Pakosławsko
  • Ignacy Miecznikowski – wójt gminy Cieszków

Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy:

  • I miejsce – Sołectwo Dziadkowo
  • II miejsce – Sołectwo Ujazd
  • III miejsce – Sołectwo Pakosławsko

Konkurs wystawa płodów rolnych:

  • I miejsce – Sołectwo Dziadkowo
  • II miejsce – Sołectwo Góry
  • III miejsce – Sołectwo Jankowa

W konkursie udział wzięło dziesięć wsi.

Rolnicy wyróżnieni wieńcem dożynkowym:

  • Kazimierz Jagusz – Nowy Folwark
  • Dariusz Smulski – Góry
  • Jan Broda – Biadaszka
  • Piotr Sobański – Dziadkowo
  • Alicja i Eugeniusz Rogalowie – Rakłowice
  • Anna i Jarosław Jadczykowie – Rakłowice
  • Beata i Zenon Pankowie – Rakłowice
  • Sławomir Klepacki – Brzezina
  • Władysław Ciężak – Jankowa
  • Kazimierz Leonczak – Niezamyśl
  • Maria Kornaga – Słabocin
  • Halina i Zenon Przeworscy – Słabocin
  • Tadeusz Marusiak – Słabocin Jan Mielcarek – Pakosławsko
  • Maria Ponichter – Pakosławsko
  • Agnieszka i Rafał Krauzowie – Ujazd
  • Rafał Konieczny – Guzowice
  • Piotr Kleczewski – Dziadkowo

Goście uhonorowani wieńcem i chlebem dożynkowym:

  • Włodzimierz Chlebosz – członek zarządu Województwa Dolnośląskiego
  • Grzegorz Balcerzak – Komendant Powiatowy Policji w Miliczu
  • Piotr Lech – starosta milicki
  • Władysław Szydełko – wicestarosta milicki
  • Krzysztof Osmelak – przewodniczący Rady Powiatu Milickiego
  • Mirosław Drobina – wójt gminy Krośnice
  • Józef Witek – powiatowy lekarz weterynarii
  • Zdzisław Szatkowski – komendant powiatowy państwowej straży pożarnej w Miliczu
  • Ignacy Miecznikowski – wójt gminy Cieszków
  • Zdzisław Załężny – przewodniczący Rady Gminy Cieszków
  • Magdalena Pawlicka – dyrektor Banku Spółdzielczego w Cieszkowie
  • Józef Tokarz – inspektor ds. rolnictwa w Cieszkowie
  • ksiądz Leonard Wilczyński – proboszcz parafii Cieszków
  • Halina Niedbała – dyrektor GCK Cieszków

Niektóre przyśpiewki dożynkowe:

  • ksiądz Leonard Wilczyński – proboszcz parafii Cieszków – Proboszcz Leonardo jest nam wszystkim znany, I przez swych parafian jest bardzo lubiany. Kościółek w Cieszkowie pięknie remontuje, z wielką dokładnością cel realizuje. Gdyby tak na stałe u nas zaparkował, to ten duży kościół też by remontował. A siostry zakonne z Włoch by przyjechały, Żłobek i przedszkole tutaj otwierały. Wręczamy Ci wieniec dobrany kwiatami, My jesteśmy z księdzem, a ty zostań z nami.
  • Ignacy Miecznikowski – wójt gminy Cieszków Z dożynkowym chlebem dumnie dziś stoimy, Przed Panem Ignacem wójtem naszej gminy. Wręczamy Ci chlebek z żyta i pszenicy, Cośmy go upiekli z płodów okolicy. Szanujemy Pana w każdy dzień i święta, O swoich mieszkańcach niech Pan wciąż pamięta, Za codzienną pracę o gminne starania, Niech w domu i pracy Bóg Pana ochrania. Gdy spojrzysz na chlebek niech Ci przypomina, Że Cię bardzo ceni cała nasza gmina.
  • Piotr Kleczewski – rolnik z Dziadkowa Gdyby tak ten Piotruś dobrze pogłówkował, To by se do domu babkę skombinował. A jak by się wszystko, dobrze układało, Po następnych zbiorach, coś by zapłakało. Więc dlatego bracie bierz się do roboty, Bo nie tylko w polu trza wylewać poty.
Skip to content